İlm-i Tahnit ve Tehyietül-Hayvanat (Osmanlıca Aslı İle) - Artin Ormanyan - Çizgi Kitabevi Yayınları

%
15
İNDİRİM
9786051963136
%
15
İndirim
380.00 TL
323.00 TL
Son 1 adet Sınırlı Stok!
Kargo Bilgisi

500TL ve üzeri Kargo Ücretsiz.

Ödeme Bilgisi

İlm-i Tahnit ve Tehyietül-Hayvanat (Osmanlıca Aslı İle) - Artin Ormanyan - Çizgi Kitabevi Yayınları

İslam Bilim tarihinde İlmü Hayevan olarak adlandırılan ve ilk dönem İslam Medeniyeti literatüründe oldukça geniş olarak üzerinde durulan Hayvan Bilimi yani zooloji, İslam Biliminde giderek gelişmiştir. İslam Bilim ve Kültüründe, tüm varlıklarla ilgili -canlı veya cansız- her çeşit bilgi türünü araştırmayı ilke edinmiş olan İslam âlimleri, yaptıkları tercümeleri kendi tecrübe, deney ve gözlemleriyle birleştirmişler ve Ortaçağda modern zoolojinin kurucusu olmuşlardır.

Hayvan tahniti, birçok hayvan bilimci tarafından, zoolojinin tamamlayıcısı olarak addedilmektedir. Hayvanların tahnit edilmesi ve doldurulması, bu anlamda hem sanat tarihinin hem zoolojinin önemli alanlarından biri olmuştur. Geçmişinin Antik Mısıra dayandığını göz önüne alacak olursak, hayvanların mumyalanması ve tahnit edilmesinin ne derece önemli olduğu bir kez daha anlaşılmaktadır.

Hayvanların Tahniti ve Hazırlanması İlmi adlı eser bu alanda yazılmış en önemli Osmanlı Dönemi eserleri arasında yer almaktadır. Zoolojiye dair verdiği geniş malumat yanında, hayvan tahnitini ayrıntılı olarak bize sunmuş olması, eserin değerini arttırmaktadır. Osmanlı Döneminde bu bilimin geldiği noktayı bize açıkça göstermekte olması da eserin değerini gösteren bir başka kıstastır.

Sayfa:
392 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
13.50x21.50 cm
Basım Yılı:
Ağustos 2019
Barkod:
9786051963136