Salgına Dirençli Kent İçin Sosyal Dirençlilik (Çankırı İli Örneği)

%
10
İNDİRİM
9786258045543
%
10
İndirim
119.00 TL
107.10 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı peşin yada taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme

Salgına Dirençli Kent İçin Sosyal Dirençlilik (Çankırı İli Örneği)

Yüksek düzeyde eğitim ve öğretimle uğraşan üniversitelerin temel işlevlerinden biri de bilimsel araştırma yapmaktır.  Bu nedenle de, son zamanlarda üniversitelerin ne amaçla olduğu bilinemeyen bir nedenle “araştırma üniversiteleri” ve onların dışında kalanlar olarak sınıflandırılması girişimlerini anlamlı bulmamaktayım. Çünkü, kimi üniversiteleri araştırma işlevinin dışında tutmak, işin doğasına aykırı bir yaklaşımdır.
Üniversitelerin araştırma işlevleri kuşkusuz hem uluslararası, hem de ulusal çapta önem taşıyan güncel sorunlarla ilgili konuları kapsayabileceği gibi, üniversitenin bulunduğu kentin ve yörenin yakın çevresinin sorunlarını da kapsamak zorundadır. Üniversitelerin içe dönük, söz yerindeyse “kabuğuna çekilmiş” kuruluşlar olmamaları gereği anımsanırsa, yerel sorunların üniversite araştırma izlencelerinde yer almasından daha doğal bir şey düşünülemez. Ne var ki bu türlü deneyim ve kazanımlara az sayıda üniversitemizde rastlıyoruz.   
Çankırı Karatekin Üniversitesi bunlardan biridir. Üniversite’nin öğretim üyelerinden Prof. Dr. Azize serap Tunçer, Üniversitesinin yer aldığı Çankırı’nın kimi önemli sorunlarını masaya yatırmakta takdire değer çabalar harcıyor. Bunlardan yeni bir tanesi elinizdeki, Salgına Dirençli Kent İçin Sosyal Dirençlilik (Çankırı İli Örneği) başlığını taşıyan değerli incelemedir. Başlıca beş bölümden oluşan kitapta, Salgının Genel Etkileri’nin ardından Kentler ve Salgından Etkilenme Durumları ele alındıktan sonra Toplumsal Dirençliliğin Kırılganlıkları genel çizgileriyle inceleniyor.
Asıl önemlisi, yazarın Çankırı Kentinde Toplumsal Dirençlilik başlığımı taşıyan bölümde yaptığı saptamalar ve değerlendirmelerdir. Son Bölümde ayrıntılarıyla açıklanan Çankırı ilinde Pandemi Dönemi Dirençlilik Ölçümü Anketinin bulgularıysa, çalışmanın özgün bilimsel niteliğini güçlendirmektedir. Hem öz, hem de biçim yönünden başarılı bir çalışma ürününün okuyuculara sunulmasında önemli katkıları olan değerli uğraş arkadaşım Sayın Prof. Dr. Azize Serap Tunçer’i kutluyorum.  Bu tür çalışmaların gençlere ve bütün üniversitelerimize örnek olmasını diliyorum. Üniversiteler ülke sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak için vardır.

Prof. Dr. Ruşen KELEŞ
Ankara, 12 Temmuz 2022

Sayfa:
230 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
13.50x21.00 cm
Basım Yılı:
2022
Barkod:
9786258045543