Sistem Yaklaşımı Perspektifinden Ulusal Güvenlik: İranın Nükleer Güç Politikası

%
10
İNDİRİM
9786256501706
%
10
İndirim
400.00 TL
360.00 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Kargo Bilgisi

500TL ve üzeri Kargo Ücretsiz.

Ödeme Bilgisi

Sistem Yaklaşımı Perspektifinden Ulusal Güvenlik: İranın Nükleer Güç Politikası

İnsanın güvenlik arzusu, ana rahmini terk edişiyle başlar ve son nefesini verinceye kadar tıpkı sağlık, aşk, onur, gurur gibi oralarda bir yerlerde yaşamına eşlik eder. Aslında bu çıkarım yaşamı ve evreni amaçlar üzerinden okuyan teleoloji felsefesini takip eden tüm aktörler için geçerlidir. Dolayısıyla devletler de güvenlik tutkusunun peşinden giderler.
Bu kadar gerçek olmasına rağmen güvenlik olgusu içinde barındırdığı paradokslarla tanımlanma girişimlerine meydan okur. Bu meydan okuyuş uluslararası ilişkilerin alt disiplini olarak güvenlik çalışmalarını da tartışmalı bir alana çeker. Disiplinler arası muğlak bir olguyla çalışmak sınırları belirsiz problemli bir doğayla da yüzleşmek anlamına gelir.
Bu noktada elinizdeki kitap, kuramların kavramlarını anlamlı bir bütün oluşturacak şekilde sistem modelinde konumlandırarak güvenliğin analizine bir yöntem sunmaktadır. Yöntemi açıklamak üzere İran’ın nükleer güç olma politikasına örnek olay kapsamında yer verilmektedir. Ulusal güvenlikte sistem yaklaşımı olarak isimlendirilen model, ulusal güvenlik politikalarına ilgi duyulanlar için bir rehber ve karar vericiler için bir yol haritası sunmaktadır. Ayrıca modelde yer alan bileşenlerin kavram ve kuramlarına  kapsamlı bir açıklama getiren kitap, güvenlik çalışmaları alanında bir başvuru kaynağı olma iddiası taşımaktadır. Bir nebze olsa da katkı sağlaması ümidiyle…

Sayfa:
438 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
16.00x24.00 cm
Basım Yılı:
2024
Barkod:
9786256501706