Türk Siyasi Hayatında Mahmut Soydan - Rıdvan Kızılkaya - Hiperlink Yayınları

%
15
İNDİRİM
9786257845489
%
15
İndirim
25.00 TL
21.25 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı peşin yada taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme

Türk Siyasi Hayatında Mahmut Soydan - Rıdvan Kızılkaya - Hiperlink Yayınları

Mahmut Soydan (1883-1936) Türk siyasi hayatının önemli asker, siyaset adamı, yazar, gazeteci, bankacı ve milletvekili kimliğine sahip çok yönlü bir devlet adamı olarak önemli hizmetlerde bulunmuştur. Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte Cumhuriyetin kuruluşuna kadar canla basla çalışmış, Cumhuriyetin kuruluşu ve Atatürk Devrimleri’nin yerleşip yaygınlaşmasında sahip olduğu basın aracılığıyla ve konumu itibariyle yoğun bir şekilde çaba sarf etmiş çağdaş, yurtsever bir aydındır.

Çalışkan ve dürüst bir kişiliğe sahip olması hasebiyle Atatürk’ün güvenini kazanarak en yakın dostu konumuna yükselen Mahmut Soydan, ölümüne kadar Atatürk’ün yanında yer almıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nun son kaotik ortamına ve Cumhuriyetin sancılı doğumuna şahitlik eden Mahmut Soydan, içinde yaşadığı dönemi oldukça başarılı bir şekilde gözlemleyerek yazılarıyla Türk Milleti’nin duygularına tercüman olmuştur. Bu bağlamda Millî Mücadele ve Cumhuriyetin ilk yıllarında önemli görevler üstlenmiş kişilerin hatıra, görüş ve yorumları, dönemin tarihinin daha sağlıklı anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır. Mahmut Soydan’ın gazetelerdeki yazıları incelendiğinde genel olarak düşünce eksenini, iç ve dış politikaya yönelik yaklaşımları içermektedir.

Dolayısıyla yazılarıyla, düşünceleriyle ve fikirleriyle Mahmut Soydan, cumhuriyetin kurumsallaşmasında ve düşünce örüntüsünün şekillenmesinde önemli bir rol oynamıştır. Mahmut Soydan çok yönlü bir devlet adamı olmasının yanı sıra, asker, yazar, gazeteci, siyasetçi ve iş adamı kimliğiyle yaşamının son günlerine kadar ülke çıkarlarını gözetmiş, milli duygularından asla taviz vermemiş ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temel ilkelerine yaşamının sonuna kadar bağlı kalmıştır.

Bu kitap, Mahmut Soydan’ın biyografisini vermekle birlikte dönemine tarafsız bir şekilde ışık tutmayı hedefleyerek, okuyucuya dünü-bugünü-yarını anlamak tezinden hareketle yazılarak yorumu siz değerli okurlarımıza bırakıyoruz.

Sayfa:
225 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
13.50x21.00 cm
Basım Yılı:
Eylül 2020
Barkod:
9786257845489